Třetí sektor a modely sociálních podniků v ČR
Společensky odpovědné podnikání ve třetím sektoru
Klientelizmus a korupční sítě jako antiobčanská společnost
Komercializace servisních občanských organizací
Úpadek členství v tradičních občanských organizacích
Organizace dobrovolných hasičů jako školy demokracie
Jak pracují zástupci OOS s teorií? Aneb teorie a praxe – monology nebo dialog?
Evropská občanská společnost, její předpoklady, formy a aktéři, proměny veřejné sféry, procesy evropeizace (teoreticky a empiricky ve vazbě na vhodně vybrané téma např. program Erasmus, Evropská dobrovolnická služba, panevropská média, konkrétní panevropské sociální hnutí, unijní petice aj.)
Aktivní hranice a přeshraniční spolupráce (euroregiony, partnerská města, hraniční efekty aj.) - jazyková politika, identita a kolektivní paměť v přeshraničním prostoru.
Lokální politika a dobré vládnutí
Proměny OS a sociální sítě
Výzkum dobrovolnictví v kontextu neplacených forem práce, a to z hlediska různých přístupů a výzkumných metod. Může jít o témata zakotvená v sociologii práce, sociologii volného času, studiích individualizace a reflexivní modernity, v úvahách o budoucnost práce v pozdně moderní společnosti, kritice neoliberalismu apod.
Dobrovolnictví jako role a její utváření v různých referenčních skupinách (například v rámci členství ve spolku vs účasti v dobrovolnickém programu), zkoumání identity dobrovolníka v kontextu dalších životních rolí (ne/zaměstnaný, rodič a jiné role v rámci rodiny apod.).
Dobrovolnictví jako součást překonávání mezigeneračních bariér. Jak se mění předchozí stereotypy dobrovolníků o starších lidech? Jaké druhy vztahů vnikají mezi mladými dobrovolníky a staršími klienty a co je formuje? Kvantitativní nebo kvalitativní výzkumný přístup.
Výzkum nových forem filantropie v ČR, např. různé participativní nebo kolektivní formy filantropie; filantropické aktivity, které propojují ziskové a neziskové přístupy, eventuálně výzkum procesů „filantropizace“, tedy privatizace veřejných zdrojů formou vytváření nadací (v současnosti i historicky vzato), tematizace otázek veřejné vykazatelnosti (public accountability), pnutí mezi logikou daru a logikou zisku, nebo otázek rozložení moci mezi dárce a příjemce.
Podmínkou všech témat je solidní výchozí znalost metod výzkumu v sociálních vědách.
dobrovolnictví
lidská práva
cíle udržitelného rozvoje
odpovědný přístup ke společnosti
právo pro OOS
sociální inovace
sociální podnikání
environmentální aktivity
společenská odpovědnost firem
řízení lidských zdrojů a další
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Studia občanské společnosti
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
e-mail:
tel: +420 224 271 448
Garantka studijního programu.: