Inclusive Digital Education Anti-discrimination AlternativeS
Program: Erasmus + 2020-2022
Druh participace: hlavní řešitelka za ČR- S. Muhič Dizdarevič
Partneři tohoto projektu jsou: Centrum ženských studií z Bělehradu (hlavní partner), Karlova Univerzita v Praze, Colour Youth from Athens, Islandská Univerzita z Reykjavíku, Centrum ženských studií ze Záhřebu a IPAK – Výzkumné centrum kultury, politiky a identit z Bělehradu. Project je financován EU v rámci programu Erasmus+, zatímco implementačním partnerem je nadace Tempus v Bělehradě.
V následujících dvou letech šest partnerských organizací z České republiky, Chorvatska, Řecka, Islandu a Srbska vytvoří a nahrají 35 podcastů, které umožní různým ženám ze zranitelných skupin získat feministické znalosti. Tento vzdělávací program zpřístupní feministické znalosti a přispěje k posílení postavení mnohých marginalizovaných skupin, hlavně žen.
Skrz podcasty budou mít naši posluchači příležitost dozvědět se o dějinách ženského hnutí, feministických teoriích, jejich tělech a sexualitě a o LGBTIQ+ osobách. Dále jim bude umožněn vhled do zkušeností romských žen, životů migrantek, spojení mezi feministickými a ekologickými boji, teorie sociální reprodukce, ženských pracovních práv a politických otázek. Podcasty budou využívat různé inovativní metody pro lepší pochopení výše uvedených témat.
Podcaty jsou dostupné na uvedených platformách:
Spotify https://open.spotify.com/show/1mcLpoUzfeRugVkefsG3Aj
Apple podcasts https://podcasts.apple.com/.../ideas-podcast/id1651386316
Stitcher https://www.stitcher.com/show/1033354
Deezer https://www.deezer.com/us/show/5304707
Castbox https://castbox.fm/channel/id5186707
Podcast.rs https://podcast.rs/show/ideas-podcast/
Fond EHP 2014 - 2021 - Název projektu: Divadlo utlačovaných - Empowerment pomocí kultury
Složení výzkumného týmu: Mgr. Dana Moree, Dr. (vedoucí výzkumu), Alena Košák Felcmanová, Ph.D., doc. Tereza Pospíšilová, Ph.D.
Sociální inovace, sociální práce a marginalizované skupiny. Projekt FHS UK, Specifický vysokoškolský výzkum. 2020-2022.
Řešitelky: M. Dohnalová, K. Legnerová, S. Muhič Dizdarevič, D. Moree.
Projekt SVV https://cuni.cz/UK-3362.html navazuje na realizované výzkumy v tématech a v oblastech, na které se specializují vyučující programu Studia občanské společnosti a zapojují do svého bádání studující magisterského i doktorského studia.
V rámci projektu bude řešeno několik výzkumných témat s tím, že východiskem tématu je vymezení sociálních inovací ve veřejném prostoru, v občanské společnosti a ověřování teorie šíření inovací.
Násilí na ženách v souvislosti s COVID – 19
D. Moree ve spolupráci s PhD. Blankou Nyklovou ze Sociologického ústavu AV ČR a organizacemi:
Acorus, proFem, ROSA
Moree, D. a Nyklová, B. (2021). Násilí na ženách v souvislosti s covid-19.
Moree, D.; Nyklová, B. a Černohorská Maufras, V. (2022). Nevědění jako faktor v nepravidelné regulaci domácího násilí na ženách v zrcadle pandemie covidu-19. Sociologický časopis, 58, 5.
Legislativní a institucionální podmínky pro činnost sociálních podniků a pro zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce. Projekt Asociace samostatných odborů.
2019.
Řešitelé: M. Dohnalová a P. Bareš.
Projekt VÚPSV, v.v.i. https://www.vupsv.cz/ a FHS UK byl zaměřen na klíčové podmínky a stěžejní mechanismy, aktivity, programy apod. na podporu integračních sociálních podniků v ČR, jež determinují jejich současné postavení a možnosti jejich fungování.
Závěrečná zpráva v češtině a v angličtině: https://www.asocr.cz/
ICSEM: International Comparative Social Enterprise Models. Projekt EMES Research Network.
2012-2017.
Řešitelky: M. Dohnalová a K. Legnerová.
Projekt byl organizování evropskou výzkumnou společností EMES https://emes.net/
a za Českou republiku byl výzkum proveden Marií Dohnalovou a Kateřinou Legnerovou. Obě jsou členkami EMES.
Cílem projektu ICSEM: International Comparative Social Enterprise Models bylo zjistit hlavní modely sociálních podniků a srovnat tyto modely z 50ti zemí světa. Zpracované studie z jednotlivých zemí a výstupy projektu jsou zveřejněny na: https://www.iap-socent.be/icsem-project
Zároveň budou obsahem kapitol připravovaných knih v nakladatelství Routledge https://www.routledge.com/.
RECESERA – reporting a monitoring CSR. Projekt TA ČR, TD 03000146.
2016-2017.
Řešitelky: M. Dohnalová a K. Legnerová.
Cílem společného projektu FHS UK, VŠE a ČZU bylo vytvoření online metodiky pro měření společenské odpovědnosti organizací. Webová aplikace usnadňuje manažerům reporting CSR, a tím i zjednodušit měřitelné začlenění společenské odpovědnosti organizace do strategického plánování organizace.
Online metodika: https://csr-reporting.czu.cz/
Od Rockefellera k Sorosovi: vliv amerických nadací na agendu české sociologie
Roky realizace: 2013-2015
Druh participace: hlavní řešitel -doc. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D, odborná spolupracovnice – členka řešitelského kolektivu -PhDr. Tereza Pospíšilová, MA, Ph.D.
Grantující instituce: Grantová agentura ČR
Projekt zkoumal roli významných amerických filantropických nadací při utváření diskurzu a výzkumné agendy české sociologie v kritických okamžicích jejího vývoje během 20. století. Jedním z cílů bylo přispět do současných diskusí o schopnosti nadací nastolovat agendu sociálních věd.
https://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=341721
SEiSMiC: SPOLEČENSKÁ ANGAŽOVANOST VE VĚDĚ, VZÁJEMNÉ UČENÍ SE VE MĚSTECH
7. Rámcový program EU
Cílem projektu je zaměřit pozornost na řešení výzev, kterým čelí v současnosti společnost v kontextu města. Ve snaze překlenout propast mezi vědeckou obcí a společností si SEiSMiC klade za cíl vytvořit strukturovaný dialog a vzájemnou výměnu zkušeností s občany a nositeli městských aktivit.
Doba řešení projektu: 2013-2016.
Partnerské země: Belgie, Česká republika, Holandsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Rakousko, Švédsko, Turecko, Velká Británie.
Za Českou republiku je řešitelem Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studií, katedra studií občanské společnosti, Mgr. Selma Muhič Dizdarevič, Ph.D. a Doc. Ing. Marie Dohnalová, CSc.
Výstupem projektu bude vytvoření Národních sítí v deseti zemích Evropy. Názory členů Národní sítě budou zohledněny při plnění programu JPI Urban Europe a dalších programů Evropské komise. Výzvy a trendy až do roku 2040 budou vztaženy ke strategii EU 2020 a European Urban Agendě.
Více o projektu:
http://iforum.cuni.cz/IFORUM-15493.html
dobrovolnictví
lidská práva
cíle udržitelného rozvoje
odpovědný přístup ke společnosti
právo pro OOS
sociální inovace
sociální podnikání
environmentální aktivity
společenská odpovědnost firem
řízení lidských zdrojů a další
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Studia občanské společnosti
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
e-mail:
tel: +420 224 271 448
Garantka studijního programu.: