V roce 2000, zároveň se vznikem 17. fakulty UK - Fakulty humanitních studií, se zrodila myšlenka založit magisterský studijní program, který by připravoval absolventy pro uplatnění v neziskových organizacích. Studijní program založila Marie Dohnalová spolu s Markem Skovajsou a s několika dalšími lidmi z organizací občanské společnosti. Inspiraci čerpali ze západních univerzit.
Cílem programu je vzdělávat odborníky na problematiku občanské společnosti a občanského sektoru s dostatečným rozhledem po teoretických přístupech k této oblasti a s širokou škálou praktických znalostí a dovedností umožňujících mnohostranné a flexibilní uplatnění v praxi. Absolventi nacházejí uplatnění nejen v občanském sektoru, v nestátních neziskových organizacích, ale také ve státní správě, v soukromém sektoru, v podnikatelském prostředí (zejména v manažerských pozicích) atd. více v sekci absolventi
V současné době studuje studijní program cca 100 studentů, v ročníku je přibližně 40 studentů. Studijní program má k dispozici databázi absolventů, kterých více než 400 v roce 2020.
Akreditace Mgr. oboru Studia občanského sektoru byla schválena v prosinci 2006
V červnu 2014 byla schválena žádost o reakreditaci oboru, platnost akreditace byla prodloužena o šest let.
V květnu 2019 byla schválena žádost o reakreditaci programu s názvem Studia občanské společnosti, akreditace je udělena na deset let.
Schválená akreditační dokumentace Mgr. studia
Akreditace Ph.D. oboru Studia občanského sektoru byla schválena v dubnu 2012.
Akreditace Ph.D. oboru Studia občanského sektoru byla schválena v 2018.
Schválená akreditační dokumentace Ph.D. studia
Absolventi studijního programu jsou odborníky dobře obeznámenými se základními soudobými teoretickými poznatky o občanské společnosti z oblasti společenských věd a práva a disponující prakticky uplatnitelnými ekonomickými a právními znalostmi. Mají výborný přehled o politickém systému a systému zprostředkování zájmů v České republice a Evropské unii a dostatečné znalosti o tvorbě a vývoji veřejné politiky v národním i evropském rámci. Absolventi též vlastní cenné manažerské, organizační a komunikační dovednosti z oblasti řízení a provozu nestátních neziskových organizací (NNO) využitelné v praxi.
Absolventi jsou schopni projektovat, zajišťovat i účelně veřejně propagovat filantropické a humanitární aktivity NNO, soukromých i státních subjektů. Tím, že disponují dostatečně širokým přehledem o nejnovějších přístupech k občanské společnosti a poznatcích o NNO z oblasti sociologie, ekonomie, politologie a práva, jsou schopni tyto znalosti využít v oblasti koncepční tvorby a vedení v občanském sektoru. V neposlední řadě se též orientují v současném domácím, evropském i světovém společenském a politickém dění s důrazem na vývoj a nejnovější trendy v oblasti občanské společnosti a NNO.
Absolventi se uplatní zejména v NNO (nadace, nadační fondy, spolky, ústavy), dále na pozicích v soukromém sektoru (odbor marketingu, public relations, firemní filantropie, společenská odpovědnost firem) nebo státní správě (řízení evropských fondů, rozhodování o státních dotacích), které vyžadují důkladnou obeznámenost s občanskou společností, a také v oblasti vzdělávání, poradenství a osvěty, v médiích, politických stranách, mezinárodních institucích a organizacích aj. Jsou kvalifikováni pro vzdělávací činnost zaměřenou na pracovníky občanské společnosti. Mají též kompetence pro vyřizování agendy grantových projektů EU, zejména (ale nejen) pro občanskou společnost.
dobrovolnictví
lidská práva
cíle udržitelného rozvoje
odpovědný přístup ke společnosti
právo pro OOS
sociální inovace
sociální podnikání
environmentální aktivity
společenská odpovědnost firem
řízení lidských zdrojů a další
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Studia občanské společnosti
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
e-mail:
tel: +420 224 271 448
Garantka studijního programu.: