The Patterns and Values of Volunteering in the Czech and Norwegian Society


Financuje: Národní vzdělávací fond z Fondu pro podporu výzkumu (finanční prostředky EEA a Norska).

Doba řešení: 1. 7. 2009 - 31.12.2010

Řešitelská pracoviště: občanské sdružení HESTIA - Národní dobrovolnické centrum, Univerzita Karlova (Fakulta humanitních studií - Katedra studií občanské společnost a Fakulta sociálních věd), Nadace rozvoje občanské společnosti a norský partner Institute for Social Research v Oslu.

Za Katedru studií občanské společnosti - Tereza Pospíšilová


Cíl projektu: Výzkum má přinést data, která v oblasti dobrovolnictví v ČR zatím zcela chybí nebo jsou zastaralá, a vytvořit důkladný interpretační rámec, který by položil základ studiím této oblasti do budoucna. Výstupy z projektu budou především odborné publikace, avšak výsledky budou využity také v praktické činnosti Hestia a v aktivitách směrem k Evropskému roku dobrovolnictví 2011.

Hlásíme se tím k tématu, které u nás dosud nebylo v popředí zájmu sociálních nebo humanitních věd, ale které je akademickým tématem a dotýká se klíčových témat proměn post/moderní společnosti, občanské společnosti, důvěry či sociální koheze. Kromě toho je dobrovolnictví stále častěji nahlíženo jako řešení krize sociálního státu, jako pomoc sociálně slabým, řešení problémů seniorů či naopak mladých lidí.


Výsledky projektu: V rámci výzkumu proběhlo reprezentativní šetření vzorku více než 3000 respondentů a ohniskové diskuse (focus groups). První výsledky byly představeny na konferenci „Dobrovolnictví v české společnosti – současnost a perspektivy“, která se uskutečnila 24. a 25. května 2010 v Kroměříži (více na www.hest.cz ). Z výzkumu vyšla kniha Vzorce a hodnoty dobrovolnictví v české společnosti (AGNES, 2010), dva články v odborných časopisech (Lidé města, 2010; Sociologický časopis, 2011) a další se připravují. Ve spolupráci s Hestia je výzkum dále využíván k popularizaci dobrovolnictví a k řešení dalších aspektů, např. komunitního dobrovolnictví (Pavol Frič, publikace se připravuje v roce 2012).



Pavol Frič, Tereza Pospíšilová a kol. (2010)

Vzorce a hodnoty dobrovolnictví v české společnosti na začátku 21. století

Praha: Agnes



Poslední změna: 4. srpen 2015 13:54 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Témata ve studiu

filantropie

dobrovolnictví

lidská práva

divadlo utlačovaných

cíle udržitelného rozvoje

odpovědný přístup ke společnosti

participace

právo pro OOS

sociální inovace

sociální ekonomika

sociální podnikání

environmentální aktivity

občanská společnost

společenská odpovědnost firem

neziskové organizace

řízení lidských zdrojů a další




Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Studia občanské společnosti

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň

e-mail:

tel: +420 224 271 448


Garantka studijního programu.:

Ostatní vyučující


Všechny kontakty


Jak k nám