Teorie občanské společnosti, sociální politika a lidská práva z perspektivy občanské společnosti
Odborně se zabývá současnými teoretickými úvahami související s občanskou společností, zejména z pohledu ochrany práv jednotlivých menšin a žen. Dále se výzkumně zabývá vztahem mezi organizacemi občanské společnosti a problematikou práv Romů/Romek, cizinců/cizinek, migrantů/migrantek, lidí bez domova a žen. Zabývá se dějinami a teorií lidských práv, jejich vývojem v kontextu západní společnosti a současnými formami debat o lidských právech v globálním kontextu. Sleduje problematiku debaty jak intersectional feminismus ovlivňuje fungování občanské společnosti a vyučuje sociální politiku ve vztahu k občanské společnosti.
Selma Muhič Dizdarevič vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity v Bělehradě, následně obhájila doktorskou disertaci na FSV UK, obor Veřejná a sociální politika, na téma „Imigrační a integrační politiky Evropské unie a České republiky a organizace občanské společnosti v ČR". Vedla desítky diplomových prací. Katedru vedla od září 2010 do září 2012 a od záři 2016 do záři 2018. Několik let byla členkou Akademického senátu FHS UK. Zabývá se organizovanou občanskou společností a sociální politikou, dějinami lidských práv, fenoménem extremního sociálního vyloučení a problematikou hovoru z nenávisti jako součástí agendy NNO. Byla řešitelkou nebo spoluřešitelkou projektů GAUK, řady mezinárodních projektů, včetně projektu „Boj proti vyloučení mladé bezdomovecké populace" financovaného z prostředků 7. rámcového projektu Evropské komise a v současné době i projektu SEISMIC "společenská angažovanost ve vědě, vzájemné učení se ve městech“ opět financovaného z prostředků 7. rámcového projektu Evropské komise. Je členkou předsednictva Českého helsinského výboru, nestátní neziskové organizace zabývající se lidskými právy a členkou správný rady mezinárodní sítě neziskových organizaci INACH (International Network against Cyber Hate). Ve stejné organizaci působila v letech 2009-2010 jako výkonná ředitelka. Byla členkou Rady vlády pro udržitelný rozvoj. V roce 2015-2016 jako stipendistka Fulbrightovy nadace působila na University Of California, Berkeley, USA, kde se věnovala výzkumu v oblasti feminismu, menšinových práv a neziskových organizací.
MUHIČ DIZDAREVIČ, Selma - SMITH, Joan. Young Homeless People in the Czech Republic: A Comparative Perspective. European Journal of Homelessness, 2011, 5(1), 67-83.
MUHIČ DIZDAREVIČ, Selma - SOHLER, Karin - LANGTHALER, Herbert et al.. Refugees and Asylum Seekers as Civic and Political Actors in European Asylum Regimes. Finnish Journal of Ethnicity and Migration, 2009, 4(2), 39-52.
MUHIČ DIZDAREVIČ, Selma. Monitoring integration in the Czech Republic. Measuring and monitoring immigrant integration in Europe : integration policies and monitoring efforts in 17 European countries. 1 vyd. Haag: The Netherlands Institute for Social Research/SCP, 2012, s. 81-98. ISBN 978-90-377-0569-0.
MUHIČ DIZDAREVIČ, Selma. A Question of Equality. Some Aspects of the Temporary Restrictions in Access to the EU-15 Labor Market in the Czech Republic. Debating Migration: Political Discourses on Labor Immigration in Historical Perspective. Innsbruck/Wien/Bozen: Studienverlag, 2009, ISBN 978-3-7065-4858-8.
MUHIČ DIZDAREVIČ, Selma. Neregulérní migrace v kontextu imigrační a integrační politiky EU. Neregulérní pobyt cizinců v ČR: problémy a jejich řešení. 1 vyd. Praha: Člověk v tísni, Multikulturní centrum Praha, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Poradna pro uprchlíky, 2008, s. 17-22.
Výzkumné projekty
Název grantu: Inclusive Digital Education Anti-discrimination AlternativeS
Program: Erasmus +
Roky realizace: 2020-2020
Druh participace: hlavní řešitelka za ČR
Partnerské organizace: Centar za ženske studije, Srbsko; Universtiy of Iceland; Color Youth – Koinotita LGBTQ Neonathinas, Řecko; Centar za ženske studije, Záhřeb a Research Center for Cultures, Politics and Identities, Srbsko.
Členství v radách
Členka předsednictva Českého helsinského výboru
Členka správní rady holandské nadace INACH
Aktivní spolupráce s organizacemi: ROMEA a Slovo 21.
dobrovolnictví
lidská práva
cíle udržitelného rozvoje
odpovědný přístup ke společnosti
právo pro OOS
sociální inovace
sociální podnikání
environmentální aktivity
společenská odpovědnost firem
řízení lidských zdrojů a další
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Studia občanské společnosti
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
e-mail:
tel: +420 224 271 448
Garantka studijního programu.: