V prezenčním studiu probíhá výuka pravidelně každý týden, v kombinovaném studiu probíhá výuka přibližně 6x v průběhu semestru vždy v pátek a sobotu. Pro bližší představu se podívejte do rozvrhů.
Zimní semestr 2024/2025 |
Letní semestr 2023/2024 |
Pro studenty nastupující do studia v září 2024 |
Pro studenty nastupující do studia v září 2023 |
Pro studenty nastupující do studia v září 2022 |
Pro studenty nastupující do studia v září 2021 |
Pro studenty nastupující do studia v září 2020 |
Pro studenty nastupující do studia v září 2019 |
Studijní program se skládá ze tří bloků předmětů, z nichž dva (Sociologická teorie pro občanskou společnost; Sociálně-ekonomický rámec organizací občanské společnosti) jsou zakončeny ústní státní závěrečnou zkouškou. Poslední částí státní závěrečné zkoušky je obhajoba diplomové práce.
Blok Sociologická teorie pro občanskou společnost
zahrnuje předměty, v nichž se studenti seznamují s historickým vývojem pojmu občanská společnost ve filosofickém a politickém myšlení od počátku novověku až do současnosti. Jsou rovněž vedeni ke studiu soudobých sociologických a politologických teorií nezbytných pro porozumění občanské společnosti, občanskému sektoru, občanství a příbuzných témat.
Navazuje na povinné předměty Teorie občanské společnosti, Sociální politika a občanská společnost, Filantropie a dobrovolnictví, Organizační teorie ve výzkumu občanské společnosti.
Blok Sociálně-ekonomický rámec organizací občanské společnosti
výuka se zaměřuje na seznámení studentů s ekonomickými teoriemi vysvětlujícími vznik a charakteristické vlastnosti neziskových organizací a vzájemné vztahy mezi neziskovými organizacemi, veřejným a privátním sektorem. Značná pozornost je věnována rozvoji a současnému stavu sociální ekonomiky a sociálního podnikání v České republice i Evropské unii. Právní část tohoto bloku poskytuje důkladné obeznámení studentů s právním vymezením a úpravou činnosti subjektů občanského sektoru v českém právním řádu i v EU.
Navazuje na povinné předměty Financování organizací občanské společnosti, Sociální ekonomika a sociální podnikání, Právnické osoby v občanské společnosti, Sociologie managementu.
Blok Metodologické a prakticko-aplikační předměty
Součástí tohoto bloku jsou předměty Metody empirického výzkumu I. a II., v nichž si studenti osvojují základy kvantitativní a kvalitativní analýzy dat potřebné při zpracování diplomových prací a opět uplatnitelné i v praxi v občanském sektoru.
Během studia jsou nabízeny povinně volitelné předměty vycházející ze směřování vědecko-výzkumné činnosti členů katedry.
Text akreditace platné od akademického roku 2020/2021
dobrovolnictví
lidská práva
cíle udržitelného rozvoje
odpovědný přístup ke společnosti
právo pro OOS
sociální inovace
sociální podnikání
environmentální aktivity
společenská odpovědnost firem
řízení lidských zdrojů a další
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Studia občanské společnosti
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
e-mail:
tel: +420 224 271 448
Garantka studijního programu.: