3. března 2016

Celouniverzitní vyhledávač informačních zdrojů „UKAŽ“

Po několikaměsíčním testování byl od 15. února spuštěn v ostré verzi univerzitní vyhledávač UKAŽ (Discovery služba Univerzity Karlovy od A až do Ž). Jde o nástroj, který umožňuje prohledat najednou jak katalog knihovny, tak většinu licencovaných databází (jako je JSTOR, Humanities Source nebo Taylor and Francis) a také řadu volně dostupných zdrojů. Není už tedy nutné vyhledávat v několika databázích a ještě v katalogu knihoven. Vyhledávat je možné anonymně, pokud se ale chcete dostat k plným textům článků či jiných dokumentů a nejste právě na IP adresách UK, musíte se přihlásit svými přihlašovacímu údaji do SIS.

Základní vyhledávání je nastaveno na hledání podle klíčových slov a ve zdrojích dostupných na UK. Je možné hledat také podle autora nebo názvu. K upřesnění výsledků věnujte pozornost limiterům na levé straně, kde si můžete vybrat např. jazyk nebo typ dokumentu, případně rozšířit hledání i na zdroje na UK nedostupné. Můžete také přepnout na rozšířené vyhledávání, které usnadňuje sestavení dotazu.

U tištěných knih využívejte možnosti zobrazit záznam v katalogu, kde si pak můžete knihu například rezervovat.

Více informací včetně návodu najdete pod záložkou nápověda v pravém horním rohu.

Jakkoliv je nový vyhledávač výborným nástrojem pro získání různých informací, nenajdete tam úplně všechno. Nejsou do něj zahrnuty například databáze CEEOL (zatím) nebo Factiva. Kompletní seznam neprohledávaných databází najdete na Portálu elektronických zdrojů. Také pokud budete hledat titul časopisu, doporučujeme spíš portál elektronických časopisů.

Věříme, že využívání UKAŽ vám zjednoduší vyhledání potřebných informací a rychle vás přivede k plným textům řady odborných publikací. S dotazy a problémy se obracejte na knihovnu osobně nebo e-mailem . Uvítáme vaše podněty či připomínky nejen k novému vyhledávači, ale i k ostatním službám jinonické knihovny.

Alena Matuszková

ředitelka knihovny